czwartek, 31 marca 2016

Porównanie zapachów suchych szamponów Batiste

Dzisiaj króciutko o porównaniu zapachów szamponów od batiste, ostatnio mam istne urwanie głowy i kompletnie nie mam czasu na regularne dodawanie wpisów :( Mam nadzieję że uda mi się jednak znaleźć chwilkę w weekend na napisanie normalnego, porządnego posta.

Jakiś czas temu natknęłam się na małą wyprzedaż w Naturze i kupiłam parę buteleczek suchych szamponów Batiste, bo i tak prędzej czy później z moim tempem przetłuszczania się włosów wszystkie zużyję. Wybrałam kilka zapachów, żeby sprawdzić który ma najładniejszy zapach i czy różnią się między sobą działaniem. Oczywiście czy używam Fresh, Sweetie, Oriental czy Cherry nie ma najmniejszej różnicy w działaniu a przynajmniej ja nie widzę na swoich włosach żadnej, jedynie różnią się zapachem.

cheeryandsweetie.png

Zapach:
Najlepiej wyczuwalne zapachy z całej zakupionej czwórki mają sweetie i cherry, oczywiście szybko odnalazłam swojego faworyta, sweetie jak sama nazwa wskazuje ma słodki zapach ale nie jest on na tyle mocny żeby kręciło nas od niego w nosie i jest bardzo przyjemny, cherry pomimo że jest to również czysto teoretycznie słodki zapach ani trochę nie przypadł mi do gustu, przypomina mi trochę starą, sfermentowaną wiśnię, co wyklucza jego stosowanie kiedy mam wyjść z domu. Jest jeszcze jeden zapach który okazał się być całkiem miły jednak znacznie mniej wyczuwalny, mam na myśli oriental, jednak nie umiem sklasyfikować jaki ma dokładnie zapach, po prostu jest przyjemną kompozycją esencji zapachowych.
oriental.jpg
Suche szampony od batiste są moimi ulubionymi szamponami, szczerze nie stosuję już suchych od innych marek, zawsze znajdą się w tym jakieś minusy, które mnie odpychają, te od batiste najdłużej utrzymują świeżość co oczywiście w moim przypadku jest kartą przetargową.
Jeśli nie lubicie zapachu fermentacji owoców absolutnie nie polecam kupować Cherry ;)

Następny pościk już w weekend.

czwartek, 24 marca 2016

Podcinanie włosów w domu

Jeszcze rok temu, moje włosy przypominały spaloną kupkę siana, która wyglądała okropnie chociaż myślałam że jest inaczej a wszystko to przez niewiedzę i nieprawidłowej pielęgnację. Włosy żeby wyglądały dobrze należy regularnie podcinać jeśli je zapuszczamy co ok. 2 - 3 miesiące około 1 - 1,5 cm, jeśli chcemy utrzymać wypracowaną przez nas długość co miesiąc. Jednak co zrobić w sytuacji, kiedy chcemy same w domu zapanować nad długością ?
8bc7662dfcdd4c62861f5342567d684c.jpg
1. Odpowiednie nożyczki 
Do samodzielnego podcinania włosów będą nam niezbędne fryzjerskie, ostre jak brzytwa nożyczki, jednak musimy pamiętać, żeby używać ich tylko i wyłącznie do cięcia włosa, ponieważ w innym przypadku tępią się i jednocześnie nie nadają już do użytku, wystarczy że upadną na podłogę i już stają się tępe. Niestety tego z upadkiem wcześniej nie brałam na poważnie pod uwagę i dalej podcinałam nimi włosy, jednak zauważyłam że po tym w ekspresowym tempie zaczynają się rozdwajać, nie wiem jak to się dzieje że fryzjer może tak długo używać swoich ale moje po jednym upadku stały się do niczego ....
2. Technika 
Oczywiście w sieci znajdziemy mnóstwo porad odnośnie sposobu podcinania włosów, myślę że najlepszy jest ten z kucykiem pod brodą ale ja jeszcze nie odważyłam się na taki krok, zazwyczaj nawijam pukiel na palec i odcinam rozdwojenia.
obcinanie.jpg
3. Zabezpieczenie włosa
Przy samodzielnym podcinaniu włosa musimy pamiętać również o odpowiednim zabezpieczeniu, przygotowaniu włosów do obcięcia, żeby uniknąć zmiażdżenia ich, co powoduje prawie natychmiastowe rozdwajanie.
- Włosy powinny być wilgotne/mokre aby rozchylić łuskę włosa, po obcięciu i naturalnym wyschnięciu łuska zamyka się nie pozostając nadmiernie postrzępioną
- Bardzo dobrym pomysłem jest naniesienie ochronnego serum, które zabezpieczy go przed zniszczeniem od nożyczek

Bardzo często fryzjerzy nie słuchają się nas, obcinając nam co najmniej dwa razy więcej niż o to prosimy co skutkuje tym że jesteśmy niezadowolone, obcinając sobie włosy w domu możemy obciąć dokładnie tyle ile chcemy przy czym za ewentualne potknięcia możemy winić już tylko siebie.

A teraz końcowe pytanie, czy chcecie zobaczyć jak wygląda autorka tego bloga? Jeśli tak, napiszcie o tym w komentarzu ;)

niedziela, 20 marca 2016

Brooklyn 2015

Na dzień kobiet mój chłopak zabrał mnie do kina na wyczekiwany przeze mnie film Brooklyn i muszę wam powiedzieć, że jest piękny ! Co prawda akcja rozgrywa się w połowie w Irlandii, w połowie w Ameryce i odnosi się do tematów, które nas nie dotyczą jednak ma w sobie to coś do podbiło moje filmowe serce :)
brooklyn.jpeg
Bardzo lubię filmy, książki, w których cofamy się do dawnych czasów, możemy dzięki temu chociaż trochę wyobrazić sobie jak wtedy mogło być. W tym filmie bardzo przypadł mi do gustu panujący tam klimat, to jak główna bohaterka jest ubrana czyli jak na tamte czasy elegancko z klasą.
Co do gry aktorskiej... Cohen w roli chłopaka Ellis, okazał się niesamowity, tak dobrze i ujmująco zagrał szarmanckiego, prawdziwie kochającego mężczyznę, że chyba tylko kobiety z kamienia by to nie ruszyło.
SP-Brooklyn.jpg
Oczywiście moje słowa nie są żadnym wymysłem, po części to samo uważają krytycy :
"(...)Podstawę fabuły stanowi powieść wybitnego irlandzkiego pisarza Colma Toibina. Ale scenarzysta – Nick Hornby – wziął z oryginału wydarzenia i bohaterów, ignorując myśl przewodnią. Literacki "Brooklyn" jest bowiem przede wszystkim opowieścią o irlandzkiej emigracji, a oba wątki miłosne są jedynie ilustracją wyzwań i szans, przed jakimi stawali emigranci. Twórcy filmu życie na obczyźnie przenieśli na drugi plan. Emigracja stała się tłem, pretekstem do budowania uroczych scenek rodzajowych. Takie postępowanie pozbawia opowieść bogactwa znaczeń i czyni z "Brooklynu" jedynie kolejny romans kinowy. 

Na szczęście dla widza, wątki miłosne zostały poprowadzone z wdziękiem i delikatnością gwarantującą maksymalną dawkę wzruszeń i uniesień. Zdjęcia, kostiumy, scenografie i scenki wśród emigrantów tworzą na wpół baśniowy klimat. Są żyznym gruntem, na którym miłość rośnie bujnie, zachwycając serca oglądających. 
Gwarancją sukcesu są również aktorzy. Spokojna kreacja Saoirse Ronan pozwala nam doskonale wczuć się we wszystkie stany ducha bohaterki. Łatwo rozumiemy jej tęsknotę za domem rodzinnym, jej zauroczenie potomkiem włoskich emigrantów i potężną moc przyciągania w obecności przystojnego (i bogatego) Irlandczyka. Jeszcze lepszą grą popisał się Emory Cohen. Jego Tony to postać wyjęta z baśni o królewnach i dzielnych szewcach. Jego urok osobisty jest tak rozbrajający, że rozbudza tęsknotę za czasami, kiedy mężczyźni byli bardziej szarmanccy i naiwni w relacjach z kobietami.(...)".
fid15410.jpg
Jak najbardziej polecam wam ten film, emigracja, obyczaj, wątek miłosny i wspaniała gra aktorska ! 

czwartek, 17 marca 2016

Olej kokosowy

Dzisiaj troszkę o bardzo popularnym kosmetyku stosowanym jako odżywka do włosów, skóry ale znajduje również swoje zastosowanie w kuchni. Jeśli chcecie dowiedzieć się o tym jak olej kokosowy sprawuje się na włosach i nie tylko, zapraszam do czytania.
olej-kokosowy.jpg
Olej kokosowy na włosach
Jeśli zastosujemy go jako odżywkę na godzinkę przed myciem, olej wchłonie się do kory włosa, dostarczając wiele składników odżywczych i pielęgnacyjnych, jednocześnie zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z włosa, chroni je przed utratą cennych protein. Zastosowany jako serum na końcówki hamuje ich rozdwajanie. Dzięki niemu możemy ujarzmić elektryzujące się włosy (oczywiście naniesiony w bardzo małej ilości), jednocześnie przy jego pomocy poradzimy sobie z nadmiernym puszeniem się włosów, jednak to nie wszystko z jego wspaniałych właściwości włosowych ! Po jego zastosowaniu, włosy są bardzo miękkie w dotyku, sypkie i lśniące. Wymienię poprzednie korzyści w punktach :
  • odżywia włosy
  • hamuje rozdwajanie końcówek
  • zmiękcza włosy
  • zapewnia sypkość włosów
  • włosy stają się lśniące
  • chroni przed utratą protein
  • zapewnia ochronny film na powierzchni włosa
  • zapobiega elektryzowaniu
  • zapobiega puszeniu
  • nie obciąża tak jak olej arganowy
Skład oleju 
Swoje działanie olejek zawdzięcza bardzo wysokiej zawartości drogocennych składników, większość zawiera w sobie kwasu laurynowego, który wykazuje działanie antywirusowe, antygrzybiczne, antybakteryjne, który wspomaga naszą odporność, jednak bardzo dużo jest w nim naturalnych antyoksydantów, które chronią organizm przed nadmiernie szkodliwym działaniem wolnych rodników.
olej-kokosowy-i-tłuszcze.jpgOlej na skórze
Bardzo dobrze nawilża naszą skórę, jego zaletą jest wysoka wchłanialność, jak i również zapewnienie naszej skórze ochronnej bariery przed rozwojem bakterii. Bardzo dobrze i szybko radzi sobie w przypadku stanów zapalnych, przyśpiesza gojenie się ran. Dzięki antyoksydantom opóźnia procesy starzenia.  Możemy stosować go jako hipoalergiczny, nawilżający demakijaż. 
Zastosowań olejku kokosowego jest bardzo dużo, swoją popularność zawdzięcza nie tylko temu, ale również cenie, która jest niższa niż w przypadku np. oleju arganowego a jego działanie na włosach jest zbliżone. Warto jednak zaznaczyć, że nie obciąża tak włosów jak w przypadku olejku arganowego, mówię to szczególnie do posiadaczek cienkich włosów.
Dostępność:
Zazwyczaj dostępny w lepiej zaopatrzonych marketach takich jak Alma, Piotr i Paweł czy sklepiki z azjatyckim jedzeniem.
olej_kososowy5.jpg


niedziela, 13 marca 2016

Recenzja Biovax Orchid

Dzisiaj jedna z pierwszych recenzji kosmetyków zakupionych w Sopocie, muszę powiedzieć że maska, którą chciałam wam przedstawić jest prawdziwym strzałem w dziesiątkę w przypadku moich średnioporowatych cienkich włosów ! 

Biovax_Glamour_wszystkie_maski.jpgSkład:
Aqua, Cetearyl Alcohol, Glycerin, Ceteareth-20, Glycol Distearate, Quaternium-87, Cetrimonium Chloride, Orchis Mascula Flower Extract, Tuber Magnatum Extract, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Betain, Lawsonia Inermis Leaf Extract, Sorbitan Stearate, Synthetic Wax, Polysorbate 60, Parfum, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Benzyl Alcohol, Phenoxyethanol, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Citric Acid, Talc, C.I. 77007, C.I. 73360, Hexyl Cinnamal.W składzie znajdują się białe trufle i orchidea, które nadają "ekskluzywności" masce.
Działanie:
Włosy są bardzo dobrze dociążone, sypkie i odpowiednio nawilżone. Wyraźnie poprawiła się ich mięsistość, dodatkowo błyszczą się . Maska bardzo dobrze poradziła sobie z moimi włosami po małym kryzysie włosowym wywołanym przez brak czasu, twardą wodę i suszarkę, gdzie wyglądałam jak spuszona szczotka do zamiatania podłogi, już po pierwszym użyciu maski włosy były w o wiele lepszej kondycji, bardzo na plus.
Wydajność:
Przy moich dosyć już długich włosach jestem zmuszona nakładać jej trochę więcej co jest dosyć zauważalne przy stosunkowo maleńkim opakowaniu (125ml.) jednak konsystencja maski sprawia że znacznie lepiej rozprowadza się na włosie niż w przypadku innych odżywek, że mimo wszystko nie zużywa się tak szybko :)
Dostępność:
Większość drogerii takich jak Rossman, Natura, Hebe czy supermarkety
Cena :
ok. 18 zł za 125 ml. 
Często można ją kupić za 10 zł w przecenie w Rossmanie.
f39f7c7bcc18ccfa41a12ee770b9cbc2_3.jpg
maski-do-wlosow-biovax.jpg


piątek, 11 marca 2016

Mamy akwarium !

Jak zwykle staram się być za każdym razem oryginalna, jeśli chodzi o dawanie prezentów. Tym razem jednak pozbawiłam moją drugą połówkę elementu zaskoczenia, ponieważ ten prezent wymaga poświęcenia czasu, cierpliwości i odpowiedzialności, zatem najpierw musiałam skonsultować swój pomysł z jego potencjalnym nabywcą ;)
Oczywiście, zanim podarowałam owe cudo, dowiedziałam się wszystkich niezbędnych informacji na ten temat, miałam dużo szczęścia ponieważ moja Mama jest bardzo doświadczona jeśli chodzi o temat rybek. 
Nasz nowy przyjaciel ma na imię Richard i jest bojownikiem, nie będzie mieszkał w tym akwarium zbyt długo, ponieważ za rok, wprowadzamy się do domu, gdzie zamierzam założyć bardzo duże akwarium, w którym w przyszłości zamieszka Richard. Oto i i on  :
20160311_111328.jpg
Uważam, że jest śliczny i mam nadzieję, że będzie mu i nas dobrze. Jednak ostrzegam Was, przed nierozważnym zakupem rybek, ponieważ każde akwarium to wbrew pozorom duża odpowiedzialność, już wyjaśniam dlaczego.
Wielkość akwarium
Każda ryba ma swój określony litraż, w którym może pływać, nie wolno trzymać ryby w zbyt małym akwarium, jednocześnie nie powinniśmy trzymać ryb w kulach, dlatego że ryba na podstawie krzywych zbiornika orientuje się w jakim miejscu się znajduje, w kuli nie potrafi znaleźć żadnego miejsca odniesienia. Nie jest to oczywiście jedyny powód dla którego nie powinniśmy decydować się na kulę.
Temperatura wody
Wedle myśli powyżej, każda rybka ma określony zakres temperatur, w których może żyć, nie wolno narażać ryb na wahania temperaturowe, ponieważ może to wywołać szok termiczny a co za tym idzie, śmierć lub choroby które mogą zacząć się ujawniać dopiero po np. 3 miesiącach.
Bakterie w wodzie
Zanim wpuścimy rybkę do akwarium, w wodzie powinna rozwinąć się odpowiednia flora bakteryjna, niezbędna do przeżycia. Zazwyczaj dojrzewanie zbiornika powinno wynosić min. trzy tygodnie. W przypadku bojowników sprawa wygląda nieco inaczej , jeśli bojownik jest jedynym rezydentem akwarium nie musimy kupować filtra, ponieważ rybka ta oddycha powietrzem atmosferycznym, jednak w takim przypadku nie wolno nam hodować żywych roślinek, ponieważ te nie tylko wytwarzają tlen ale również go zabierają.
To zaledwie 1 % niezbędnych i bardzo ogólnikowych informacji na temat hodowli rybek, musimy jednak pamiętać aby przed ew. zakupem dowiedzieć się jak najwięcej na temat hodowli i zastanowić się czy mamy tyle czasu i odpowiedzialności niezbędnych dla naszych podopiecznych. Poniżej podaję parę bardzo fajnych przykładów urządzenia akwarium :)
Akwarium-Pyko-org-940x360.jpg
126.jpg
maxresdefault.jpg
akwarium_ada_2007_3.jpg
drzewko-z-mchu-w-akwarium.jpg
akwarium_roslinne_exclusive_super_manten_stone_argus.jpg
akw1.jpg


czwartek, 10 marca 2016

Pomysł na prezent dla niego

Czasami mam niemały problem z wybraniem prezentu na jakąś okazję dla mojego chłopaka, jednak w ostatnim czasie udało mi się kupić świetny kubek, który wyjątkowo bardzo podobał się mi jak i jemu . 
kubek-royal-ksiaze-z-bajki-potrzebuje-kawy.jpg
Kubek nie należy do najtańszych, to fakt jednak ze względu na wykonanie i oryginalny, bardzo pasujący do męskiego ego napis, jest wyjątkowy. Mój chłopak był zachwycony kiedy go otrzymał, z jego strony zawsze mogę liczyć na szczerość ;)
Można go kupić w sklepach internetowych lub w empiku .
460,460,90,2,0.jpg

niedziela, 6 marca 2016

Nieszkodliwe E w żywności cz.3

Dzisiaj kolejna i ostatnia odsłona nieszkodliwych E w żywności, niestety moje wolne dobiegło już końca, czas wrócić na uczelnię i zabrać się porządnie do pracy . 
Zapraszam do lektury :) 
mniam.jpg
E uważane za nieszkodliwe :
  • E363 - Kwas bursztynowy : Jest syntetyczny regulator kwasowości, występujący w żywych komórkach o smaku lekko gorzkawym.
  • E415 - Guma ksantanowa : Jest syntetycznym środkiem zagęszczającym i stabilizującym na bazie roślinnej. Otrzymuje się go w wyniku fermentacji przez bakterie, substancji zawierających cukier . Nie ulega przemianie materii. Kiedyś był podawany zwierzętom co wywoływało u nich biegunkę jednak tak duże ilości nie występują w artykułach spożywczych.
  • E422 - Glicerol, gliceryna : Jest syntetycznym nośnikiem i substancją, która utrzymuje wilgotność, występuje w naturze w olejach i tłuszczach.
  • E440 - Pektyny : Naturalne lub syntetyczne środki zagęszczające i żelujące na bazie roślinnej. Pozyskuje się je z jabłek, buraków cukrowych i skórki pomarańczowej. Pektyny amidowane otrzymuje się w wyniku hydrolizy amoniakalnej pektyn wysokometylowanych, które są stosowane jako dodatek do cukrów żelujących i substancji żelujących.
  • E460 - Celuloza : Jest  naturalnym emulgatorem, stabilizatorem i substancją wypełniającą. Pozyskuje się ją ze ścianek komórek roślinnych, niestety jest nietrawiona ale za to wzmaga trawienie.
  • E461 - Metyloceluloza : Jest naturalnym środkiem zagęszczającym i stabilizatorem. Przy dawkach powyżej 6 g, możliwe jest działanie przeczyszczające.
  • E463 - Hydroksypropuloceluloza : Jest naturalnym środkiem zagęszczającym i stabilizatorem. Przy dawkach powyżej 6 g, możliwe jest działanie przeczyszczające.
  • E464 - Hydroksypropylo - metyloceluloza : Jest naturalnym środkiem  zagęszczającym i stabilizatorem. Przy dawkach powyżej 6 g, możliwe jest działanie przeczyszczające.
  • E465 - Etylometyloceluloza : Jest naturalnym środkiem zagęszczającym i stabilizatorem.
  • E470a - Sole sodowe, potasowe i wapniowe kwasów tłuszczowych : Są naturalnymi emulgatorami, substancje przeciwzbrylające i stabilizatory. Sole kwasów tłuszczowych, które w naturze występują w każdej komórce.
  • E470b - Sole magnezowe kwasów tłuszczowych : Są to naturalne emulgatory i substancje przeciwzbrylające. Występują w naturze.
  • E471 - Mono - i diglicerydy kwasów tłuszczowych : Są naturalnymi emulgatorami i stabilizatorami. Występują w naturze.
  • E472a Mono - diglicerydy kwasów tłuszczowych : Są to syntetyczne emulgatory i stabilizatory. 
  •         E472b Mono – i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem mlekowym : Są to syntetyczne emulgatory i stabilizatory.
  •        E472c Mono – i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem cytrynowym : Są to syntetyczne emulgatory, stabilizatory i synergenty.
  • E472d Mono – i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem winowym : Są to syntetyczne emulgatory i stabilizatory.
  • E472e Mono – diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem mono – i diacetylowinowym : Są to syntetyczne emulgatory i stabilizatory. Dzięki nim, bułeczki i inne wyroby piekarnicze wyprodukowane z ich dodatkiem sprawiają wrażenie „nadmuchanych”.
  • E472f Mono – i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane mieszaniną kwasu octowego i winowego : Są to stynetyczne emulgatory i stabilizatory.
  • E473 Estry kwasów tłuszczowych i sacharozy : Są to syntetyczne emulgatory, mogą zawierać w niewielkich ilościach resztki rozpuszczalnika.
  • E474 Sacharoglicerydy : Są to syntetyczne emulgatory i stabilizatory, które mogą zawierać w niewielkich ilościach resztki rozpuszczalnika.
  • E475 Estry kwasów tłuszczowych i poliglicerolu : Są to syntetyczne emulgatory i stabilizatory, są nieznacznie zmienione w stosunku do występujących w naturze.
  • E481 Stearolimleczan sodu : Jest to syntetyczny emulgator i stabilizator.
  • E482 Stearolimleczan wapnia : Jest to syntetyczny emulgator.
  • E500 Węglan i wodorowęglan sodu : Jest to syntetyczny środek spulchniający i przeciwzbrylający, jednocześnie regulator kwasowości. Jest głównym składnikiem mineralnym wody, w dużych, niewystępujących w żywności, dawkach może prowadzić do uszkodzeń nerek lub nadmiernego wydzielania soku żołądkowego.
  • E501 Węglan i wodorowęglan potasu : Jest to syntetyczny środek spulchniający i regulator kwasowości, tradycyjnie dodawany do pierników.
  • E504 Węglan i wodorowęglan magnezu : Jest to syntetyczny regulator kwasowości i dodatek spulchniający.
  • E507 Kwas solny : Jest to syntetyczny regulator kwasowości, występuje w naturze. Stosowany do produkcji przypraw i syropów. Skoncentrowany kwas solny może zniszczyć tkanki. Dawki szkodliwe dla zdrowia nie występują jednak w artykułach spożywczych.
  • E508 Chlorek potasu : Jest to syntetyczna substancja konserwująca i regulator kwasowości. Sól potasowa kwasu solnego.
  • E509 Chlorek wapnia : Jest to syntetyczny wzmacniacz tekstury i stabilizator. Sól wapniowa kwasu solnego.
  • E511 Chlorek magnezu : Jest to syntetyczny stabilizator. Sól magnezowa kwasu solnego.
  • E513 Kwas siarkowy : Jest syntetycznym regulatorem kwasowości, stosowany do uzdatniania wody przy produkcji słodu, piwa, żelatyny i kazeiny. W żywności nie występuje w dawkach szkodliwych dla zdrowia.
  • E514 Siarczany sodu : Są syntetycznymi regulatorami kwasowości.
  • E515 Siarczany potasu : Są syntetycznymi regulatorami kwasowości.
  • E516 Siarczan wapnia : Jest syntetycznym regulatorem kwasowości i wzmacniaczem tekstury, znany jako gips.
  • E524 Wodorotlenek sodu : Jest syntetycznym regulatorem kwasowości, znany jako ług sodowy. Stosowany przy produkcji pewnych rodzajów pieczywa i oliwek (usuwa gorzkawy smak).
  • E525 Wodorotlenek potasu : Jest syntetycznym regulatorem kwasowości, znany jako ług potasowy.
  • E526 Wodorotlenek wapnia : Jest syntetycznym regulatorem kwasowości.
  • E528 Wodorotlenek magnezu : Jest syntetycznym regulatorem kwasowości.
  • E529 Tlenek wapnia : Jest syntetycznym regulatorem kwasowości.
  • E530 Tlenek magnezu : Jest syntetyczną substancją zapobiegającą zbrylaniu i regulatorem kwasowości.
  • E535 Żelazocyjanek sodu : Jest syntetyczną substancja zapobiegającą zbrylaniu. Dodawana do soli kuchennej i środków zastępujących sól kuchenną. Może być stosowana w bardzo małych ilościach.
  • E536 Żelazocyjanek potasu : Syntetyczna substancja zapobiegająca zbrylaniu. Patrz E535.
  • E538 Żelazocyjanek wapnia : Syntetyczna substancja zapobiegająca zbrylaniu. Patrz E535.
  • E551 Dwutlenek krzemu : Jest to syntetyczna substancja przeciwzbrylająca, nie wchłania się do organizmu. Występuje w przyrodzie.
  • E552 Krzemian wapnia : Jest naturalną substancją przeciwzbrylającą, występująca w naturze. Nie wchłania się do organizmu.
  • E553a Krzemian magnezu : Jest to naturalna substancja przeciwzbrylająca. Trójkrzemiany magnezu podawane zwierzętom w dużych dawkach powodowały uszkodzenie nerek.
  • E553b Talk : Jest naturalną substancja przeciwzbrylającą, niewchłaniana w organizmie.
  • E558 Bentonit : Jest naturalną substancja klarującą.
  • E570 Kwasy tłuszczowe : Są naturalnymi emulgatorami , występują w każdej żywej komórce.
  • E575 Lakton kwasu glukonowego : Jest syntetycznym regulatorem kwasowości i dodatkiem smakowym. W roztworze wodnym ulega hydrolizie do kwasu glukonowego.
  • E585 Mleczan żelazawy : Jest syntetycznym stabilizatorem i emulgatorem.
  • E640 Glicyna : Jest syntetycznym regulatorem smakowitości, intensyfikuje smak substancji słodzących.
  • E901 Wosk pszczeli biały i żółty : Jest naturalną substancja powlekającą, nie ulega trawieniu. Pozyskiwany poprzez topienie wosku z ula. 
  •  E902 Wosk candelilla : Jest naturalną substancją powlekającą, stabilizatorem i emulgatorem. Pozyskiwany z roślin rosnących na pustyni. Nie ulega trawieniu.
  • E903 Wosk carnauba : Jest naturalną substancja powlekającą i nabłyszczającą, pozyskiwana z brazylijskiej palmy woskowej. Nie ulega trawieniu.
  • E904 Szelak : Jest naturalną substancją powlekającą, pozyskiwana z wydzieliny niektórych zwierząt.
  • E938 Argon : Jest gazem ochronnym, występuje w powietrzu.
  • E939 Hel : Jest naturalnym gazem, występującym w powietrzu.
  • E941 Azot : Jest naturalnym gazem ochronnym i środkiem zamrażającym, występuje w powietrzu.
  • E942 Podtlenek azotu : Jest naturalnym gazem, używanym jako gaz rozprężający do spieniania m. in. Przetworów mleczarskich. Zwany także gazem rozśmieszającym i stosowany w lecznictwie – podczas narkozy. W przemyśle spożywczym ma minimalne zastosowanie, dlatego nie można mówić o zasadniczym wpływie podtlenku azotu na rozwój efektu cieplarnianego.
  • E948 Tlen : Jest naturalnym gazem, stosowanym m. in. Do pakowania żywności. Występuje w powietrzu. 
  • E1404 Skrobia utleniona : Jest naturalnym zagęszczaczem, stabilizatorem, substancją wiążącą i żelującą.
  • E1420 Skrobia acetylowana : Jest naturalnym zagęszczaczem i stabilizatorem.
  • E1422 Acetylowany adypinian diskrobiowy : Jest naturalnym zagęszczaczem, stabilizatorem, i substancją wiążącą.
  • E1450 Sól sodowa oktenylobursztynianu skrobiowego : Jest naturalnym zagęszczaczem i stabilizatorem. W testach na zwierzętach, przy podaniu dużych ilości (które nie występują w artykułach spożywczych) i przy jednoczesnym nadmiarze wapnia w pokarmie, stwierdzono uszkodzenie nerek.



    To już wszystkie pośród „E”, które nie są uznawane za szkodliwe, mam nadzieję że pomogłam wam w odnalezieniu się w tym temacie